آداب غذا خوردن در رستوران _ قسمت سوم

» آداب غذا خوردن در رستوران _ قسمت سوم

برای آنکه بتوانید مطابق آداب اجتماعی رفتار کنید لازم است نقش هر فرد در رستوران را بشناسید:


میزبان


میزبان در رستوران شخصی است که برای انتخاب محل مناسب نشستن، شما را راهنمایی می کند. مدیریت تمام مسائل مربوط به رستوران، از وظایف میزبان است.


سرپیشخدمت و پیشخدمت


در رستوران، شخصی که مسئول گرفتن سفارش غذا از مشتریان است سرپیشخدمت نام دارد و شخصی که مسئول سرو غذاست پیشخدمت (گارسون) نامیده می شود.

اگر هنگام سرو غذا با سرویس آن مشکلی داشته باشید باید با سرپیشخدمت در میان بگذارید. اگر هنگام غذا خوردن چیز اضافه و ناخواسته ای در غذای خود پیدا کردید فریاد نزنید و آن را به کسی نشان ندهید. می توانید گارسون را صدا بزنید و به آرامی غذای جدیدی از او بخواهید. اگر این اتفاق هنگام میهمانی و در منزل شخصی رخ داد بنشینید و حرفی نزنید. اگر میزبان توجه کرد که غذا نمی خورید با مهربانی غذای دیگری از او تقاضا کنید. هنگامی که وسایل غذاخوری از دستتان به روی زمین می افتد، آن را برندارید. اگر در مسیر رفت و آمد دیگران قرار داشت آن را به آرامی با پای خود به کناری بکشید. گارسون را صدا زده و وسیله جدید را تقاضا کنید. هرگز برای صدا زدن گارسون فریاد نزنید. با نگاه و اشاره به او بفهمانید که به سوی شما بیاید، بعد درخواست خود را بیان کنید.

در زمان قرار دادن صندلی در جای خود، از ایجاد سر و صدا توسط صندلی ها بپرهیزید تا آرامش دیگران را برهم نزنید.


سرآشپز


کسی که بر نحوه پخت و تزئین غذا و همچنین سرو آن نظارت دارد سرآشپز است. اگر سفارش مخصوصی در مورد غذا داشته باشید باید آن را به سرآشپز بگویید. برای درخواست های ساده کافی است با سرپیشخدمت صحبت کنید.


انعام دادن


انعام پولی است که در بخش های خدماتی به کارکنان پرداخت می شود و مبلغ آن جدا از قبض یا صورتحساب کلی است. به عبارتی، انعام نوعی درآمد غیر رسمی است.

برای انعام دادن نه خیلی دست و دلباز بودن صحیح است و نه خساست.


در لیست زیر، اسامی کسانی را که به آنها انعام تعلق می گیرد، آورده ایم:


_پیشخدمتها

_خدمه نظافتکار

_باربرها

_پادوها

_نگهبانان


در برخی کشورها رسم انعام و میزان مبلغ آن متفاوت است. برخی کشورها انعام دادن را ناپسند و برخی الزامی می دانند. بنابراین در هنگام سفر، قبل از رفتن به مقصد مورد نظر، اطلاعات کافی را درباره انعام دادن کسب کنید. هنگام انعام دادن پول را در کف دست خود قرار دهید و با فرد موردنظر دست بدهید؛ انعام دادن به این شکل بسیار زیبا و پسندیده است.


آخرین مطالب این وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
آموزش آشپزی سبزینهآموزش آشپزی سبزینهطرز تهیه جدیدترین دسر ها ، غذاهای ایرانی و خارجی
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز  ساخت وبلاگ