مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» اهمیت سواد عاطفی

اهمیت سواد عاطفی

در نگاه کلی، سواد عاطفی اصطلاحی آموزشی است که در نقطه ی مقابل هوش عاطفی، که بیشتر مورد استفاده ی دنیای صنعت و تجارت است، قرار می گیرد.

این اصطلاح را به اشکال مختلفی تعریف کرده اند اما اساسا به توانایی اندیشیدن، تشخیص دادن، اداره کردن، در یافتن و انتقال عواطف به طور مناسب اطلاق می شود. واقعیت آن است که در جهان پر شتاب کنونی فضای کافی برای زندگی عاطفی وجود ندارد. بنابراین مهم است که همه ی آموزگاران آگاهی لازم را در مورد سواد عاطفی داشته باشند و علاقه مند به لحاظ کردن آن در چهارچوب زندگی روزمره اشان باشند. 

خواه از طریق دوره های درسی، خواه از طریق ایفای نقش های مدیریتی ای که بر عهده دارند.سواد عاطفی تنها مربوط به کودکان آسیب پذیر و در معرض خطر نیست و گرچه پرداختن به این کودکان می بایست در اولویت قرار گیرد، اما نهایتا همه کودکان نیازمند کسب توانایی لازم برای گشودن گره های عاطفی خود جهت درک بهتر کنش ها و واکنش های خود در جریان زندگی روزمره شان هستند.


پیشرفت و آگاهی عاطفی 


در نوشته ها به انواع بسیار متفاوتی از عواطف اشاره می شود. اما مک فیل، سلسله مراتبی از عواطف را ایجاد کرده است که معلمان می توانند پیشرفت قابلیت های عاطفی دانش آموزان را به کمک آن اندازه گیری کنند.

از نظر مک فیل، عواطف نقشی کلیدی در توانایی افراد برای حل مسائل و چگونگی ترتیب حل مسائل بازی می کنند.مک فیل به خوبی آگاه است که عواطف با عمل کردن شبیه یک صافی به توجه ما جهت می دهند و به نظامی از واکنش های شرطی تبدیل می شوند.


سلسله مراتب آگاهی عاطفی مک فیل


_عاطفی بودن

_همدلی عاطفی

_کاربرد عاطفی

_آگاهی عاطفی


چنانچه دو ردیف بالای سلسله مراتب آگاهی عاطفی مک فیل را مورد توجه قرار دهیم، آنگاه در خواهیم یافت که همدلی عاطفی و عاطفی بودن مهم ترین چیزهایی هستند که ما در آموزش باید به آن ها بپردازیم.به عبارت دیگر در درجه اول باید همدلی عاطفی را تغذیه کنیم تا به یاری آن بتوانیم عواطف دیگران را بشناسیم و با تصمیماتی که می گیریم بر آن ها تأثیر بگذاریم.در درجه دوم عاطفی بودن بدان معناست که نشان می دهد ما بر عواطف خود آگاه هستیم و می دانیم که چگونه این عواطف فرایندهای تصمیم گیری ما را هدایت می کنند. این نوع توانایی های عاطفی ملازم سواد عاطفی، یعنی توانایی تشخیص دادن، فهمیدن و ابراز عواطف و کمک به خود و دیگران جهت موفق شدن است.و سرانجام، در حالی که آگاهی عاطفی عبارت از تشخیص دادن و شناختن عواطف خود و دیگران است، معنای کاربرد عاطفی تشخیص دادن این امر است که چگونه هم شما و هم دیگران می توانید از عواطف خود برای تأثیر گذاشتن بر طرف مقابل استفاده کنید.


آرایشی بهداشتی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده