» به شیوه چونگ کونگ هولدینگز پیش بروید.

به شیوه چونگ کونگ هولدینگز پیش بروید.

هولدینگ های زیرساخت چونگ کونگ یکی از موفق ترین مالکیت ها را در دهه گذشته تجربه کردند. با اوراق بهاداری که در اروپا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند گسترده شده بود. رییس هیات مدیره این کمپانی ویکتور لی است، پسر بزرگتر، سر لی کا شینگ، مدیر یک موسسه اقتصادی بزرگ جهانی و ثروتمندترین شهروند هنگ کنگ. 

درست مثل دیاگئو، CKI هم برای انتخاب درست هدف، شهرت و اعتبار کسب کرده بود و این انتخاب را هم مدیون نظرات فنی در هر حوزه با بالاترین کیفیت بود.


مرور کردن سرمشق های قدیمی به کمپانی در مراحل ارزیابی بایسته که اساسی ترین بخش در حراج های دارایی های زیرساخت هاست، کمک می کند.


یکی از بزرگترین مالکیت های اروپایی CKI مربوط به شبکه های برق قدرت انگلستان می شد. بازوی پخش کننده برق EDF، شرکت برق فرانسوی که در آن مستقر هم نبود و با خرید چندین کمپانی الکتریسیته از جمله الکتریسیته لندن در سال 2002 به داخل بازار انگلستان نفوذ کرده بود. EDF در سال 2010 تصمیم گرفت که می خواهد بخشی از برنامه جدید انگلستان برای تولید برق از طریق انرژی هسته ای باشد اما برای این کار باید بخشی از دارایی هایش را واگذار می کرد تا بتواند پول این سرمایه گذاری را تامین کند. به علاوه بازگشت به صنعت الکتریسیته از زمان رکود سال 2009 تعدیل و کمرنگ شده بود و این حوزه با مسائل رگولاتوری و دستورالعمل های جدید مواجه بود. CKI که تجارت توزیع برق محلی را در حراج قبلی از دست داده بود، باسیل اسکارسلا را وارد بازی کرد. مدیر اجرایی ارشد گروه که سالها سابقه کار داشت، حالا قرار بود پیشنهادی را در ترکیب با اجرای ادغام و مالکیت (M&A) کمپانی CKI جلو ببرد برای دارایی هایی که تبدیل به شبکه برق قدرت انگلستان می شدند.

اسکارسلا باور داشت که شیوه منحصر به فرد CKI باعث می شود نسبت به بقیه پیشنهاد دهندگان برتری هایی داشته باشد. او ادعا می کرد |CK خودش را به عنوان اپراتور و عملگر دارایی های تحت نظارت در نظر می گیرد و نه فقط به عنوان یک سرمایه گذار. CKI برای مدتی طولانی صاحب دارایی های تسهیلاتی مانند آب و برق در هنگ کنگ، استرالیا، نیوزیلند، کانادا و انگلستان است و عملیات اجرایی آنها را هم برعهده دارد. وقتی شرکت عهده دار ارزیابی بایسته روی یک مالکیت احتمالی می شود، معمولا ایده های خوبی درباره آن حوزه کسب و کار دارد و می تواند به ارزش آن بیافزاید.


این یکی از نکات کلیدی درباره انجام درست ارزیابی بایسته را نشان می دهد:


 نیاز به دانستن نقاط قوت و ضعف کمپانی تا به این وسیله ارزیابی درستی از آنچه مهارت های تکمیلی به حساب می آید یا منابعی که در طول ادغام یا مالکیت مورد نیاز هستند داشته باشید. 


تجارت مستقر در هنگ کنگ اعتبار خوبی در آوردن مدیران حرفه ای داشت. سطح بالاترین مدیریت را به کار می بست و بعد آنها را رها می کرد تا کسب و کار را به شیوه خودشان اداره کنند. در این شیوه گاهی اوقات میشد شاهد پیوندی عالی بود. اینکه علاقمندی های پشتیبانان مالی شرکت با مدیریت به یک نقطه مشترک برسد اما علاوه بر آن سطحی از خبرگی فنی در حوزه کسب و کار هم میشد پیدا کرد. اسکارسلا می گوید که وضعیت CKI را به عنوان یک سرمایه گذار طولانی مدت می شود اساس موفقیتش هم در نظر گرفت. دلیل و برهانی که اینجا برای همه وجود دارد این است که می توانند ببینند CKI سرمایه گذار طولانی مدت است. 

اعتبار و آبرو خیلی مهم است، در نتیجه CKI کسب و کارش را از نقطه نظر مشارکت طولانی مدت، مدیریت می کند. CKI تا اینجا روی بازارهای پیشرفته و گسترش یافته متمرکز بوده است. جایی که ایالت ها بیشتر دارایی های زیرساخت شان را به قیمت های ارزان برای ترغیب خریداران می فروشند.


از CKI در آسیا تا رولزرویس و بریتویچ در انگلستان، ارزیابی بایسته کلی نگر و محتاطانه که شما را به سمت مسائلی هدایت می کند که می توانند عامل سود و زیان باشند مثل تفاوتهای فرهنگی، حیاتی است.

زمان کافی برای این کار باید در نظر گرفته شود. نمی توان و نباید در این مورد عجله کرد. اجرای سطح بالای ارزیابی بایسته آجر ساختمانی است که نه فقط در مورد قیمت گذاری مورد استفاده قرار می گیرد که اگر معامله پیش برود برای مرحله بعد از قرارداد هم ارزیابی بایسته عالی است که می تواند بنیان یک پیوند ممتاز را تامین کند. 


بایدها و نبایدها


_باید سرمشق هایتان را پیروی کنید. 

_باید زمان لازم را به کار ببرید. این امر ممکن است به کاهش قیمت کمک کند. 

_نباید بترسید که مبادا حرکتتان به اندازه کافی سریع نیست. اگر نیاز دارید باید تا زمانی که کارهای اساسی و پایه ای را انجام نداده اید، صبر کنید. 

_نباید فراموش کنید که عوامل خطر غير مرسوم مثل فرهنگ، اخلاقیات و امنیت سایبری را هم باید در مرحله ارزیابی بایسته در نظر بگیرید.

_نباید از رها کردن یک معامله بد وحشت به دلتان راه دهید.

_باید به خاطر داشته باشید که زمانتان را صرف مدیریت همه حامیان مالی مهم بکنید، چون تا زمانی که معامله انجام شود با آنها کار خواهید کرد.

_نباید تصور کنید که همه چیز را درباره شرکت هدف می دانید. حتی اگر فکر می کنید که آن حوزه کسب و کار و آن کمپانی را به خوبی می شناسید.

_باید ارزیابی بایسته را بر طبق توانایی های شرکت خودتان تنظیم کنید تا معامله از جمله ائتلاف انجام شود.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


طراحی فروشگاه اینترنتی زیر قیمت تهران 09129613289 طراحی فروشگاه اینترنتی زیر قیمت تهران 09129613289 مشاهده