با ثابت ماندن وزن مبارزه کنید.

» با ثابت ماندن وزن مبارزه کنید.

بسیاری از افراد رژیمی فکر میکنند که آنان باید بتوانند هر هفته بی وقفه وزن کم کنند. آیا شما نیز اینطور فکر میکنید؟ اجازه دهید از شما بپرسم که آیا در گذشته چنین تجربه ای داشته اید؟ اکثر افراد ابتدا مقداری وزن کم می کنند، سپس به مدت یکی دو هفته وزنشان ثابت می ماند، بعد دوباره کمی وزن کم می کنند، سپس مقداری به وزن آنان اضافه می شود، باز مقداری کاهش وزن دارند، بعد یکی دو هفته وزن شان ثابت می ماند و این روند ادامه می یابد. برخی از ثبات وزنها کوتاه مدت است.


شما ممکن است یک هفته روی ترازو بایستید و هیچ کاهش وزنی مشاهده نکنید، اما هفته بعد وزن تان کم شود. ثابت ماندن موقتی وزن، معمولی و نرمال است. شاید به علت حفظ آب بدن، تغییرات هورمونی، یا دیگر تأثیرات زیست شناختی و بیولوژیکی باشد. یا شاید در آن هفته کالری زیادی دریافت کرده یا خیلی کم ورزش کرده باشید. ثبات وزن موقت و کمی اضافه وزن، رخ می دهد و امری اجتناب ناپذیر است. اگر انتظار داشته باشید که هر هفته ترازو عدد کمتری نشان دهد، خود را در معرض دلسردی و ناامید شدن برای کاهش وزن قرار می دهید. با گذشت زمان، شاید پی ببرید که به مدت چند هفته وزنتان ثابت مانده است. چندین مطالعه و تحقیق نشان داده که تقریبا تمام افراد رژیمی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را کم کرده اند (بیش از 10 کیلوگرم)، طی شش ماه اول رژیم خود به وزن ثابت می رسند.


در این نوشتار، قصد نداریم راجع به ثبات وزنهای موقتی و کوتاه مدت صحبت کنیم. بلکه می خواهیم در خصوص ثبات وزنهایی که طولانی مدت است و چند هفته یا بیشتر طول میکشد، حرف بزنیم. محتمل ترین توضیح و استدلال برای این قبیل ثبات وزنها، این است که بدن تان دیگر به اندازه قبل نیاز به انرژی (کالری) ندارد. 


اگر یکی از این ثبات وزن های طولانی تر رخ دهد، چهار انتخاب پیش رو دارید: 


1. به آنچه در حال انجامش هستید، ادامه دهید و ببینید که آیا باز هم رفته رفته وزن تان کاهش می یابد یا خیر.


2. روزانه دریافت کالری خود را تا ۲۰۰ کالری کاهش دهید که این کار به شما امکان می دهد در هفته حدود ۲۵۰ گرم وزن کم کنید. (البته ابتدا با متخصص تغذیه تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که کاهش دریافتی کالری برایتان معقول و اصولی است).


3. زمان ورزش روزانه خود را بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه افزایش دهید.


4. این وزن را وزن مورد نظرتان بدانید و در جهت حفظ آن تلاش کنید.


حتی اگر تمام مراحل رژیم تان را نیز رعایت کرده باشید، باز هم باید انتظار ثابت ماندن یا اضافه شدن وزن خود را در برخی اوقات داشته باشید و از این بابت دلسرد و نگران نشوید.


آخرین مطالب این وبلاگاستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان  ساخت وبلاگ