مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چگونه از میهمان پذیرایی کنیم؟

چگونه از میهمان پذیرایی کنیم؟

پذیرائی صبحانه


برای روی میز صبحانه میتوان از سفره بزرگ دست دوزی شده و یا از دستمالهای مخصوص زیر بشقاب که به طرز زیبایی گلدوزی شده باشد استفاده کرد. وسط میز را میتوان یک سبد میوه فصل با گلدانی پر از گل قرار داد.


برای هر نفر بشقاب و کارد و قاشق و چنگال لازم است و به این طرز باید قرار داده شود:


_بشقاب مقابل صندلی

_جلوی بشقاب، کارد و چنگال کره خوری

_سمت چپ بشقاب، چنگال دسرخوری 

_سمت راست آن کارد و قاشق مرباخوری _قاشق چایخوری یا قهوه خوری در نعلبکی زیر فنجان

_حوله یا دستمال کوچک ما بین بشقاب و نعلبکی

_و فنجان سمت چپ بشقاب قرار می‌گیرد.


 در هتلهای منظم فنجانها را از قبل گرم میکنند و هنگام صرف صبحانه روی نعلبکی قرار میدهند و در منازل ممکن است سرویس چای یا قهوه و فنجانها برابر میزبان قرار بگیرد و او برای هر مهمان، شخصا چای یا قهوه بریزد و مقابل مهمانها بگذارد. ظرفهای محتوی شکلات و قند ممکن است بوسیله مهمانها دست به دست دور میز بگردد و هر کس برای خودش بردارد. کره و مربا و عسل در ظرفهای مخصوص و متعدد مجهز با کارد و قاشق و نمکدانها وسط میز باید قرار داده شود. نان تست یا ساده در ظرفهای مخصوص لای دستمال باید سر میز گذاشته شود. ممکن است نان را سر میز تست کرد در این صورت باید از دستگاه مخصوص تستر استفاده کرد و دستگاه را روی میز کوچک نزدیک میز صبحانه قرار داد و نانها را برشته کرد. قطعی است که ممکن است در اغلب موارد پذیرایی تشریفاتی نباشد ولی سهل انگاری هم نباید بشود. در گردشهای دسته جمعی و پیک نیک و مسافرتهای ییلاقی بکار بردن تشریفات اضافی جایز نیست. در این مواقع از ظرفهای ساده و معمولی و سفره و دستمالهای گلدار رنگین استفاده مینمایند.


پذیرائی نهار


روی میز ناهار نیز میتوان سفره های کتان سفید و یا دستمالهای مخصوص زیر بشقاب قرار داد. فاصله بین هر نفر باید در حدود 75 سانتیمتر باشد. وسط میز را میتوان با سبد میوه و یا ظرف گل تزئین نمود. بشقابها باید کاملا با یک فاصله روبروی هم قرار گیرند. کارد و چنگال و قاشق به ترتیب پذیرائی برای شام قرار داده می‌شود. برای هر نفر دو عدد لیوان جلوی بشقاب قرار می‌گیرد. کارد کره خوری و قاشق و چنگال دسر خوری ممکن است در بشقاب کوچکی طرف چپ بشقاب اصلی و بالای چنگال قرار بگیرند.

پذیرائی چای عصرانه


پذیرائی عصرانه و چای به دو طریق زیر انجام میشود:


1. در صورتیکه همه مهمانها در ساعت معین و با هم سر میز بیایند ممکن است میز را قبلا آماده و مجهز نمود. برای میز چای میتوان از سفره های ظریف گلدوزی شده استفاده کرد. بشقابها و کارد و چنگال چای معمولا کوچکتر از بشقاب و کارد و چنگال غذاخوری است و کارد طرف راست و چنگال طرف چپ بشقاب واقع میشود و دستمالهای آن نیز که بهتر است از جنس سفره سر میز و گلدوزی شده باشد جلوی چنگالها قرار می‌گیرد. سرویس چای را میتوان در سینی قشنگی وسط میز قرار داد و فنجان و نعلبکی آنرا وسط بشقابها گذارد و سایر خوراکیها را که عبارت است از انواع شیرینی های تر و خشک و ساندویچ های ظریف و کره و مربا و خاویار در اطراف سینی چای قرار داد. میزبان موظف است برای هر یک از مهمانها چای بریزد و دست به دست ایشان برساند.


2. ممکن است چای را در سالن پذیرائی صرف نمود، در این صورت وسائل چایخوری را باید روی میز چرخدار یا معمولی قرار داد و شیرینی ها و ساندویچ ها را در دیسهای مخصوص برای استفاده جلوی مهمانها نگه داشت و جلوی هر میهمان تازه وارد، بشقاب و کارد و چنگال مخصوص گذاشت و میزبان شخصا باید برای هر میهمان چای بریزد. این طریقه ساده تر و متداول تر است. در این روش چون مدت پذیرائی طولانی تر میشود بهتر است قوری چای و آب جوش را برای گرم ماندن روی چراغهای مخصوص سر میز گذاشت.


پذیرائی شام


در این پذیرائی حتی اگر تعداد میهمان ها کم باشد و میهمانی خودمانی باشد، باز باید تشریفات کامل و با مراقبت انجام گیرد. بطور کلی دعوتهای رسمی و مجلل و باشکوه در موقع شام به عمل میآیند. در پذیرائی های ساده و خودمانی شام نیز باید تشریفات را تا حدی رعایت کرد و سهل انگاری در آن به هیچ وجه جایز نیست و در این موقع است که دقت و سلیقه در دکور و تزیین سفره نشانه ابتکار و هنر میزبان شناخته میشود و تمام نکات حساس در پذیرائیها باید در این موقع بکار برده شوند. استفاده از ظروف عتیقه و انواع کریستال نقره و سفره و دستمالهای کمیاب مجاز است. روی میز را باید با سفره کتان سفید که کاملا تمیز و کمی آهاردار باشد پوشانید. سفره های دست دوزی شده با گل رنگی در مهمانیهای شام بکار برده نمیشوند و بهتر است روی سفره را با انواع گلهای طبیعی که در نهایت ظرافت و سلیقه تهیه شده باشند، تزئین کرد. شمعدانهای پایه کوتاه و ارزنده از قبیل نقره یا کریستال و انواع آن از اهم وسائل سفره شام به شمار می‌آید. فاصله بین میهمانها مانند میز نهار باید در حدود 75 سانتیمتر باشد. هنگام شام، از کارد و چنگال و لیوانهای متعدد به تناسب انواع اغذيه و نوشیدنی ها باید استفاده شود.


ترتیب قرار دادن وسایل روی میز شام به شرح زیر است:


_کارد گوشت را در طرف راست بشقاب باید قرار داد بطوریکه لبه تیز آن بطرف بشقاب باشد.

_کارد ماهی و بعد از آن قاشق و چنگال بزرگ، طرف چپ بشقاب و سپس چنگال کوچکتر بعد از آن ها قرار میگیرد.

_کارد کره خوری را میتوان در بشقاب کوچکی جلوی بشقاب و سمت چپ آن قرار داد.

_کارد و چنگال و قاشق دسرخوری را باید جلوی بشقاب گذاشت. 

_لیوانها به تعداد آشامیدنیها بالای بشقاب، از چپ به راست به ترتیب قرار میگیرند.

_ دستمال سفره باید زیاد تاخورده و فشرده نشده باشد. در صورتیکه سوپ در سالن پذیرایی سرو شود دستمال سفره وسط بشقاب قرار میگیرد و در صورتیکه سوپ روی میز آورده شود، دستمال سفره ها در سمت چپ بشقابها قرار داده خواهند شد.

_در مهمانیهای رسمی که تعداد مهمانها زیاد است میتوان اسامی دعوت شده ها را روی کارتهای ظریفی نوشت و جلوی بشقاب نزدیک لیوان ها قرار داد.

_نمکدانها باید متعدد باشند تا در دسترس همه واقع شوند.

_سرویس قهوه خوری و چای بعد از ترک سفره در سالن آورده میشود.

_سوپ را ممکن است در سالن در فنجانهای مخصوص سوپخوری سرو کرد و یا بعد از اینکه مهمانها سر میز آمدند، آورد و در بشقابهای مخصوص ریخت.

_بعد از صرف هر غذا بشقاب مخصوص آنرا باید برداشت و بشقاب غذای بعدی را بجای آن قرار داد.

_ترتیب دادن غذا و قراردادن و برداشتن بشقابهای خالی بدین صورت است که ابتدا غذا را باید کاملا قطعه قطعه کرد تا برداشتن آن برای میهمانها به سهولت امکان پذیر باشد. 

_در پای هر دیس غذا، کارد و چنگال یا قاشق مخصوص آن غذا باید گذاشته شود و سپس باید دستمال سفید و تمیزی را زیر دیس گذاشت و غذا را پیشخدمتی که کاملا مسلط بکار خود است در طرف چپ میهمانها نگه می‌دارد، در حالیکه لازم است دست را آنقدر پائین بگیرد که دیس همسطح میز شود و قبل از اینکه مهمان باندازه کفایت از غذا برنداشته است نباید دیس را از جلوی او رد کند.

_گاهی ممکن است یکنوع غذا که مورد توجه مهمانهاست دوبار گردانيده شود.

_آب و سایر نوشیدنی ها را باید از طرف راست ریخت و باید دقت کرد که در موقع ریختن قطرات آن، سفره را آلوده نکند و لیوانها نیز زیاد پر نشوند.

_ظرفهای آلوده را باید از طرف چپ میهمان برداشت و ظرفهای تمیز را از طرف راست گذاشت.

_ممکن است دسر را بعد از صرف شام در سالن پذیرائی صرف نمود. در این صورت باید دسر و ظرفهای توسط پیشخدمتی کاربلد، سرو شوند. 


پذیرائی ایستاده


ممکن است موقع شام یا نهار از میهمانها به طرز ایستاده پذیرایی کنیم. در این حالت، روی میز را با یک پارچه نرم میپوشانیم و روی آنرا سفره می اندازیم. لیوانها را بطور منظم در دو طرف میز میچینیم. بشقابها و کارد و چنگال ها را بطوریکه روی هم انباشته نباشند در دو سر میز در نهایت نظم قرار میدهیم (در صورتیکه غذا مفصل باشد و میز گنجایش قراردادن ظروف و لیوانها و کارد و چنگال را نداشته باشد برای قراردادن آنها میتوانیم از روی بوفه یا میز جداگانه استفاده کنیم). غذاها مجموعا روی میز قرار میگیرند و هرکس مطابق میل و سلیقه خود غذائی را بر میدارد و کنار می‌رود. آب و سایر نوشیدنی ها را میتوانیم روی میزهای چرخدار یا میز کوچکی کنار اطاق قرار بدهیم و ممکن است در فواصل غذا، پیشخدمت لیوانها را در سینی بگذارد و بگرداند.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی   |   آموزش آشپزی سبزینه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده