مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی

برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی

ذهن آگاهی یا حضور ذهن به معنای آگاهی از افکار،رفتار،هیجانات و انگیزه ها است به طوری که بهتر بتوانیم آنها را مدیریت و تنظیم کنیم.


به عبارت دیگر ذهن آگاهی به معنای توجه کردن به شیوه ای خاص است.

یعنی توجه و تمرکزی که سه عنصر در آن دخالت دارد:


1) بودن در حال حاضر

2) هدفمند

3) بدون قضاوت 


این نوع توجه موجب افزایش گاهی،شفافیت و وضوح و پذیرش واقعيت حال حاضر می شود.

بدین ترتیب متوجه می شویم که زندگی ما فقط در حال حاضر رخ داده و گره گشایی می شود.


اگر کاملا حضور نداشته باشیم نمی توانیم تشخیص دهیم که دقیقا چه امکاناتی وجود دارد؟ 

چطور می توانیم به امکانات دسترسی داشته باشیم؟ 

و چگونه تغییر شکل و رشد ایجاد کنیم؟ 


از طرفی ذهن آگاهی یک عامل زیربنایی مهم برای رسیدن به رهایی است.

زیرا روشی موثر و قوی برای خاموش کردن و توقف فشارهای دنیا و یا فشارهای ذهنی خود فرد می باشد حضور ذهن صحیح بدان معنا است که شخص آگاهی خود را از گذشته و آینده به حال حاضر معطوف کند.


زمانی که فرد در حال حاضر حضور داشته باشد.

واقعیت را با تمام جنبه های درونی و بیرونی اش می بیند و درمی یابد که ذهن به دلیل قضاوت و تعبیر و تفسیرهایی که انجام می دهد دائما در حال نشخوار و گفتگوی درونی است.


وقتی فرد درمی یابد که ذهن دائما در حال تعبیر و تفسیر است قادر می شود با دقت بیشتری به افکار خود توجه کند و بدون بیزاری یا قضاوت آنها را مورد بررسی قرار دهد و علت وجود آنها را در یابد.


تمرین حضور ذهن این توانایی را به فرد می دهد که در یابد "افکار صرفا افکار هستند" و زمانی که می فهمد افکارش ممکن است حقیقت نداشته باشند راحت تر می تواند آنها را رها کند.


انسان همواره پیام ها یا صداهایی را از طریق ذهن استدلالی خود می شنود.

بسیار مهم است که وی از پیام هایی که در طی فکر کردن از ذهن خود می شنود آگاه باشد.

درگیر افکارش نشود و بتواند آنها را کند.


علاوه بر این ، فرد با مشاهده دقیق واقعیت درونی خود در می یابد که خوشحالی،کیفیتی نیست که وابسته به عناصر بيرونی و تغییرات دنیای بیرون باشد و زمانی اتفاق می افتد که فرد وابستگی به افکار،موضع گرفتن و برنامه های ذهنی از پیش تعیین شده را رها کند و در نتیجه رفتارهای خودکاری را که برای رسیدن به موقعیت های لذت آور یا فرار از موقعیت های دردناک انجام می دهد ، کنار بگذارد و به رهایی برسد.


یکی از اصول مهم در حضور ذهن "رها کردن" است.


ما به طور کلی به خیلی چیزها چسبیده ایم ، به باورهایمان ، رویدادهای خاص ، زمان های خاص ، یک منظره ، یک خواسته و...

زمانی که یاد بگیریم این چیزها را رها کنیم ، نسبت به آنها آگاهی و پذیرش بیشتری کسب می کنیم و بدین ترتیب مشکلات و مسائل را با ذهنی شفاف تر و گشوده تر بررسی خواهیم کرد.


گرچه ذهن آگاهی از تعلیمات قدیمی شرقی نشأت گرفته است ولی امروزه در غرب جایگاه ویژه ای دارد و توسط اساتیدی همچون ژوزف گلد اشتاین ، جک کورن فیلد و شارون سالزبرگ تدریس می شود.


ذهن آگاهی توسط بسیاری از روان شناسان بالینی در غرب به عنوان یک ابزار غیر دارویی برای کاهش استرس و اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد.


همچنین تحقیقات اخیر نشان دهنده نقش درمانی ذهن آگاهی است که بر بسیاری از مشکلات جسمی و روانی ، دردهای مزمن و استرس اثر مثبت و مفید دارد.


دکتر جان کابات زین برنامه کاهش استرس بر مبنای ذهن آگاهی را در غرب رواج داده است.

یکی از شیوه های پزشکی مکمل است که در بیش از 200 بیمارستان آمریکایی ارائه شده است و موضوع برخی مطالعات تحقیقی در مرکز ملی طب مکمل و جایگزین می باشد.


این تکنیک همچنین در برخی روش های روان درمانی جدید از جمله شناخت درمانی بر مبنای ذهن آگاهی استفاده می شود مهم ترین ویژگی ذهن آگاهی ، بودن در لحظه ی حال است که تحقق کامل آن نیاز به تمرین و تکرار بسیاری دارد.


"ذهن آگاهی" کیفیتی از بیداری است که در آن ما از آگاه بودن خود آگاه می شویم.

یعنی می فهمیم که داریم می فهمیم.

یعنی وقتی داریم فکر می کنیم متوجه می شویم که در حال فکر کردن هستیم.


به زبان ساده هر موضوعی را که راجع به آن فکر می کنیم ، می بینیم ، هم متوجه پدیده تفکر هستیم و هم متوجه فکر کننده هستیم.

این کیفیت بیداری شاید برای آدم های معمولی به راحتی قابل درک نباشد اما وقتی آن را بیشتر توضیح دهیم همه متوجه خواهیم شد که مفهومی بسیار ساده و قابل فهم است.


اما وقتی پای عمل به میان می آید خواهیم دید که رسیدن به حالت ذهن آگاهی پیچیده ترین مسئله ساده عالم است.

قبل از اینکه ذهن آگاهی اتفاق بیفتد بیداری و هوشیاری ما دستکاری شده و نیمه خواب است.


واکنش های ما از قبل شرطی و برنامه ریزی شده است و ما به قول اینترنتی ها به جای این که آنلاین و شاهد برنامه های زنده تلویزیون زندگی باشیم ، آفلاین هستیم و برنامه های آرشیوی و قدیمی مربوط به گذشته را نظاره می کنیم.


در کشور ما تحقیقات دانشگاهی زیادی در خصوص تأثیر غیرقابل انکار ذهن آگاهی در بهبود و پیشگیری از اختلالات ذهنی،وسواس و افسردگی و ترک اعتیاد صورت گرفته است.


در مجموع می توان گفت هرچه انسان بیدارتر و هوشیارتر باشد و حواسش نسبت به اتفاقات جاری و اکنون زندگی اش جمع تر باشد ذهن آگاه تر است و پاسخ هایش به تحریکات زندگی خردمندانه تر و موثرتر و آرامش و اطمینان قلبی او بیشتر است.


اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده