مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» تاریخچه علم مزاج شناسی

تاریخچه علم مزاج شناسی


در قدیم شناخت عناصر چهارگانه و طبایع مربوط به آن ها یکی از فنون علم کیمیاگری بوده است که در علوم مختلفی کاربرد داشته مانند: مزاج شناسی در طب ، هواشناسی در اقلیم شناسی(جغرافیا) شناخت ماهیت اعداد در ریاضی(که فیثاغورس آن را بنیانگذاری کرد) و علم اخترشناسی که از تاثیر کیفیت امواج و طبایع آن ها بر زمین و موجودات زمینی سخن می گویند و... 


پایه این دانش از شهر اسکندریه در مصر که مرکز دانش کیمیاگری یونان بود شروع شد و اهمیت خود را در بیشتر دوران های یونان و رم حفظ کرده بود.

یونانیان عقاید مخفی مصریان را از آن خود کرده و آن را با فلسفه های فیثاغورث و فلسفه عرفانی در هم آمیختند. 


فلسفه فیثاغورث

بر این اساس استوار است

که اعداد بر جهان حاکم هستند.


وی با شنیدن صدا و مشاهده ستارگان،اشکال هندسی(مثل مثلث) یا هرچیز دیگری که بتوان از آن نسبیت به دست آورد،به چنین نتیجه ای دست یافت.تفکر یونانیان بر این عقیده استوار بود که جهان را میتوان از طریق تمرکز بر پدیده های طبیعی توصیف کرد.

افلاطون و ارسطو که کتاب هایشان بخش جدایی ناپذیری از علم کیمیاگری بود این فلسفه را مطرح کردند.براساس این عقیده،جهان را می توان توسط قوانین طبیعی که تنها از بررسی های دقیق،جامع و سنگین قابل دسترسی است توصیف کرد.یونانیان

عقاید مخفی مصریان را

از آن خود کرده

و آن را با فلسفه های فیثاغورث

و فلسفه عرفانی در هم آمیختند. فلسفه فیثاغورث بر این اساس استوار است که اعداد بر جهان حاکم هستند.

وی با شنیدن صدا و مشاهده ستارگان،اشکال هندسی(مثل مثلث) یا هرچیز دیگری که بتوان از آن نسبیت به دست آورد،به چنین نتیجه ای دست یافت.تفکر یونانیان بر این عقیده استوار بود که جهان را میتوان از طریق تمرکز بر پدیده های طبیعی توصیف کرد.

افلاطون و ارسطو که کتاب هایشان بخش جدایی ناپذیری از علم کیمیاگری بود این فلسفه را مطرح کردند.براساس این عقیده،جهان را می توان توسط قوانین طبیعی که تنها از بررسی های دقیق،جامع و سنگین قابل دسترسی است توصیف کرد.


یکی از مفاهیم بسیار مهم که در آن زمان مطرح شد و توسط ارسطو بیان شد،بر این اساس است که همه چیز در جهان خلقت از چهار عنصر ساخته شده است: آب،خاک،هوا و آتش.به گفته ی ارسطو،هر یک از این چهار عنصر دارای حوزه ی خاصی است که فقط به آن عنصر تعلق دارد و در صورتیکه دست نخورده باقی بماند به آن باز می گردد. 


این چهار عنصر در فلسفه ی یونانیان بیشتر چهار جنبه ی کیفی،ماده را به نحوی که امروزه عناصر مطرح می شوند تشکیل می دادند.کیمیاگری حقیقی هیچ گاه آب،خاک،هوا و آتش را به عنوان مواد شیمیایی یا مادی به مفهوم امروزی آن نمی دانست.این چهار عنصر در حقیقت کیفیت های اصلی و عمومی هستند.علوم تجربی

و زوال دانش های باستانی


قبل از هر چیز باید ببینیم وظیفه ی علوم تجربی چیست؟ علوم تجربی نتایج سایر علوم را در عمل ثابت می کند و حقایقی را آشکار می سازد که شاید از راه استدلال امکان آن نیست.

برخی از خردمندان و دانشمندان فلسفه و دانش طب قدیم به بیان این نکته می پردازند که قطعا و بی شک،هرچیزی که در زیر است مانند چیزی است که در سطح است و هرچیزی که در سطح است مانند چیزی است که در زیر است،تا از این طریق معجزه تفکیک ناپذیری و واحد بودن حاصل شود.این عقیده فلسفه ی عالم کبیر_عالم صغیر را تشکیل می دهد.

به عبارت دیگر،جسم انسان (عالم صغیر) تحت تاثیر جهان خارج(عالم کبیر)قرار دارد که از طریق اخترشناسی شامل آسمان و از طریق عناصر شامل زمین نیز می تواند تسلط پیدا کند.از نظر پزشکان هر دارویی که بتواند ناخالصی ها و عوامل فسادپذیر را از جسم انسان خارج کند می تواند به آرزوی داشتن عمر طولانی توسط انسان،جامه ی علم بپوشاند.علم معاصر با تاکید بر آزمایشات تجربی و دقیق و نیز خوار شمردن حکمت باستان،مرگ آن را به بار آورد.هرچند که اساس این حوادث در قرن هفدهم پایه ریزی شد،اما از نظر کاربردی استفاده از دانش های باستانی تا بیش از دویست سال همچنان برقرار بود و در قرن هجدهم به اوج خود رسید.اما پس از پایه گذاری شیمی جدیدو تاکید بیشتر بر علوم تجربی و آزمایشگاهی علوم باستانی به دست فراموشی سپرده شد و هم زمان با پیدایش برخی از کشفیات جدید مانند آنتی بیوتیک ها،واکسن ها،میکروب ها،اشعه ایکس و... علم پزشکی جدید پایه گذاری شد. هرچند که این علم

کمک بسیار زیادی

به جوامع انسانی کرد اما از طرفی

علم تجربی و تکنولوژیکی

قادر به برطرف کردن

بسیاری از مشکلات

و بیماری های انسان ها مانند:


به تاخیر انداختن روند پیری،معالجه ی سرطان،بهبود عوارض ناشی از سکته های مختلف،معالجه ی مرگ مغزی،معالجه ی آلزایمر و مواردی از این قبیل نیست.

درصورتیکه اگر کمی به دانش باستانی مراجعه شود علم پزشکی جدید قادر خواهد بود با استفاده از برخی از اصول صحیح حکمت و طب باستان به یاری بشریت شتافته و به رفع بسیاری از مشکلات وی کمک کند.یکی از مسائلی که باعث شد حکمت و طب باستان کم رنگ تر شود و جایگاه خود را از دست دهد متصل نبودن آن به نظام دانشگاهی بود. به جرات می توان گفت که شیمی آلی و سیستم های علمی و دانشگاهی امروز نیز به تنهایی قادر به حل مشکلات بشر و بهبود روند زندگی انسان نیستند،به همین دلیل مردم جهان در سرتاسر دنیا روز به روز علاقه بیشتری به روش های مختلف درمان طبیعی و باستانی نشان می دهند و این موضوع باعث رونق بیشتر این علوم در عصر ما شده است،به طوری که به تدریج در بعضی از نقاط دنیا علوم و دانش های درمان طبیعی مجددا جزو برنامه های مطالعاتی و تحقیقاتی دانشگاه ها قرار گرفته است.


البته این رویکرد مجدد با دقت خاصی باید صورت گیرد تا عموم مردم نسبت به آن آگاهی دقیق تری پیدا کنند و نیز باعث ایجاد یک جنبش سوفسطایی و پدیدار شدن افراد ناآگاه و فرصت طلب اعم از تحصیل کرده و عوام در جوامع نگردد.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده